Võrklaev: Euroraha on suur tugi Ida-Virumaa arengule

16.08.2023 | 12:21

Eile kogunes Narvas Õiglase Ülemineku Fondi juhtkomisjoni koosolek, kus fookuses oli meetmete elluviimine ja juhtkomisjoni roll kohapealsete tegijate motiveerimisel.

Tänaseks on rakendunud viis Õiglase Ülemineku Fondi (ÕÜF) meedet, mis on 2/3 kogu fondi eelarvest ehk 65%. Ettevõtjatele suunatud meetmete kõik taotlusvoorud on avatud ja esimene toetatud projekt on jõudnud ehitusplatsile. Juhtkomisjonis pöörati muu hulgas tähelepanu kava rakendamisel esinenud raskustele, sest inflatsiooni, Venemaa agressiooni tõttu Ukrainas ja kõrgete intressimäärade kontekstis ei ole ÕÜF-i rakendamine olnud nii lennukas, kui algselt loodeti.

Õiglase Ülemineku Fond on Euroopa Liidu ühtekuuluvuspoliitika fond kogumahuga 353 miljonit eurot, mis omab tugevat regionaalset mõõdet, aidates Ida-Virumaal hoogustada üleminekut kliimaneutraalsele majandusmudelile. Pärast ministeeriumide ümberkorraldusi juhitakse ÕÜFi Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi ja Rahandusministeeriumi koostöös – Rahandusministeerium vastutab fondi tervikrakendamise ja koordineerimise eest, juhtkomisjoni tööd juhib aga regionaalminister.

Eile toimunud juhtkomisjoni koosolekul tutvusid rahandusminister Mart Võrklaev ja regionaalminister Madis Kallas juhtkomisjoni liikmetega ja koos arutati edasist koostööd. Samuti osalesid kohtumisel piirkondlikud organisatsioonid ja said fondi rakendamisel tekkinud komistuskivisid koos ministritega arutada.

Rahandusminister Mart Võrklaev rääkis, et Õiglase Ülemineku Fond on suurepärane võimalus Ida-Virumaa ettevõtjatele uute töökohtade loomiseks, majanduse elavdamiseks ning annab kogukonnale täiendavaid võimalusi kohaliku eluolu parandamiseks. „Hea näide on NEO Performance Materials’i magnetitehas, mille ehitus on alanud ja mida kaasrahastatakse fondi abiga. Teine eeskujulik näide on Narva üks suurimaid tööandjaid ja jõudsalt kasvav Fortaco, kes taotleb raha uue äriüksuse loomiseks.“

Võrklaev lisas, et kuna fondirahad on ühtpidi suured ja väga vajalikud, teistpidi surub aeg peale, siis tuleb nii riigil kui ka kohalikul tasandil kõvasti pingutada. „Oluline, et meil oleks tublisid ettevõtjaid ja omavalitsusi, kes selle raha võimalikult targalt tuleviku kasvuks kasutusse võtaks. Kogu investeeritav raha tuleb hiljem riigile maksudena ja inimestele sissetulekutena tagasi.“

Regionaalminister Madis Kallas rääkis, et Õiglase Ülemineku Fond võimaldab Ida-Virumaal minna üle keskkonnasõbralikumale majandusmudelile. „COVIDi kriisi ja sõja tõttu on selle protsessi käivitamine olnud keeruline, kuid hea meel on näha, et tegevused on mitmes valdkonnas nüüd käima saadud,” ütles Kallas. “Jätkame koos omavalitsustega tööd selle nimel, et veelgi enam ettevõtjaid saaks selle fondi võimalusi piirkonnas ära kasutada ning seeläbi kohalikku elu edendada. Tänan kõiki esindusorganisatsioone, omavalitsusi ja teisi osapooli seniste pingutuste eest.”

* Õiglase Ülemineku Fond on Euroopa liidu loodud rahastusmehhanism, mille eesmärgiks on toetada majandust, inimesi ja keskkonda nendes piirkondades, mida ootavad ees olulised sotsiaalmajanduslikud väljakutsed seoses Euroopa Liidu 2030 energia- ja kliimaeesmärkide ja 2050 kliimaneutraalsuse saavutamisega. Eestis on õiglase ülemineku fondi sihtpiirkond põlevkivitööstuse tõttu Ida-Virumaa.

ALINA RODITŠENKO

open graph imagesearch block image