Rahandusministeeriumi rahatarkuse tegevused

Finantskirjaoskus ehk rahatarkus on oskuste, teadmiste, hoiakute ja käitumiste kogum, mis on vajalik rahaasjades arukate otsuste tegemiseks ja oma pere majandusliku heaolu tagamiseks. Finantskirjaoskus on näiteks oskus koostada pere-eelarvet, säästev ja vastutustundlik hoiak raha suhtes ning teadmised investeerimise põhitõdedest.

Rahatarkuse edendamist koordineerib riiklikult rahandusministeerium:  

  • pakkudes erinevatele era-, avaliku ja kolmanda sektori partneritele koostööplatvormi heade praktikate jagamiseks ning väljakutsete lahendamiseks;
  • suunates ja vahendades koostööd ürituste, uuringute ning tegevute korraldamiseks;
  • osaledes seaduste väljatöötamisel, panustades nii riigi, ettevõtluse kui ka inimese elukaarega seotud rahaotsuste suunamisel ja toetamisel; 
  • tellides riiklikke ja rahvusvahelisi uuringuid rahatarkuse valdkonna paremaks mõistmiseks ja tegevuste suunamiseks.  

Mitmekülgsed tegevused

Oluline osa rahatarkuse edendamise tööst on inimeste teadlikkuse tõstmine valdkonnast, et nende teadmiste abil säilitada ja parandada elanike majanduslikku heaolutaset.

Rahandusministeerium toetab mitmeid algatusi rahatarkuse jõudmiseks erinevate sihtrühmadeni, näiteks Realisteri väljaantavat Majandus- ja Ettevõtlusvihikut põhikooliõpilastele, InvesteerimisFestivali ettevõtlus- ning investeerimishuvi omavatele inimestele ning Eesti Panga ja Finantsinspektsiooni korraldatavat rahatarkuse perepäeva lastele ning nende vanematele.

Partnerite toel tehti 2018. aastal rahatarkuse raamatud kättesaadavaks kõigile huvilistele, jagades neid kõikide maakondade raamatukogudesse. Sarnast aktsiooni korrati veel 2021. aastal uuendamaks raamatute valikut ja jagades täiendavaid eksemplare nõutud teostest. Nõu ja jõuga on toetatud erinevate ainevaldkondade õpetajate täiendkoolitusi ja Pangaliidu finantskirjaoskuse toimkonnaga koos organiseeritud finantssektori töötajate külalistunde nii füüsiliselt kui ka virtuaalselt põhikooli- ja gümnaasiumiõpilastele. Rahandusministeerium panustab Haridus- ja Teadusministeeriumi poolt ellu kutsutud ettevõtlus- ja karjääriõppeprogrammi Edu ja Tegu tegemistesse, mis on ettevõtlusõppe, mille osaks on ka rahatarkus, viinud juba rohkem kui poolte Eesti koolideni. 

Kontakt

Sul on hea mõte, kuidas rahatarkust kiiremini, efektiivsemalt või põhjalikumalt levitada?

Anna sellest teada:
Marge Aasalaid, rahatarkuse koordinaator
[email protected]; tel 53 883 048

Viimati uuendatud 21.02.2024